Koltov spomenik propaloj marketinškoj kampanji

Ovo što izgleda kao kupola ruske pravoslavne crkve zapravo je američka nacionalna istorijska znamenitost i spomenik propaloj marketinškoj kampanji na fabrici oružja “Colt” u gradu Hartfordu, u saveznoj državi Konektikat.

“Coltsville Blue Onion Dome” je podignut 1855. godine kada je ulični zabavljač ljudi pomoću “gasa smijavca” (azot-suboksida), lažni ljekar, uspješni biznismen, marketinški mag, pronalazač i pukovnik Semjuel Kolt, došao na ideju da se na njegovoj novoizgrađenoj fabrici oružja postavi naročita kupola, nalik na one u Moskvi.

Konstruktor čuvenih revolvera Colt i osnivač istoimene firme, nadao se da će ovim marketinškim potezom impresionirati ruskog cara Nikolaja I Pavloviča i izdejstvovati veliku porudžbinu oružja za Rusku carsku vojsku.

Zbog toga je u više navrata putovao u Rusiju i caru poklanjao sa posebnom pažnjom plavo brunirane i zlatom optočene perkusione revolvere sistema Colt 1851 Navy i Colt Dragoon.

Međutim, od tog grandioznog posla na kraju nije bilo ništa. Perkusioni revolveri bili su prevaziđeni a pukovnik Kolt je preminuo 1862.

Godine 1871. Veliki knez Rusije Aleksej Aleksandrovič otputovao je u zvaničnu posjetu Americi gdje su ga general Custer i Buffalo Bill vodili u lov na bizone. Tokom boravka u Americi posjetio je i Koltovog velikog suparnika, firmu “Smith and Wesson” u Masačusetsu.

Tu je Aleksej njihove nove revolvere ocijenio kao nauporedivo modernije i kvalitetnije od revolvera Colt i naručio ogromnu količinu.

Za novi revolver Ruske carske vojske kompanija “Smith and Wesson” je u saradnji sa ruskim stručnjacima razvila i specijalni novi metak.

Očuvani ruski carski revolveri sistema Smith & Wesson Model 3, na sjedinjeni metalni metak kalibra .44 Russian, danas su traženi među kolekcionarima (sreću se i na Balkanu jer su bili u naoružanju Kraljevine Crne Gore), firma Colt je u vlasništvu Češke Zbrojovke a kupola na staroj fabrici u istorijskom okrugu Coltsville je obnovljena i stoji kao simbol tehnološkog napretka i industrijalizacije Amerike.

 

Piše: Draško Dragosavljević

Leave a Comment

Scroll to Top